23 Ağustos 2008 Cumartesi

Cinelerra ile Resim içinde Resim

Yönetmen Penguen'deki bu ilk dersimde Cinelerra ile Resim içinde Resim (RiR, Picture in Picture, PiP) efektinin nasıl oluşturulacağını anlatacağım. Bu dersi hazırlarken yararlandığım kaynak Simeon Volkel'in create a (static) PiP effect (picture in picture) yazısıdır.

Derse başlamadan önce RiR den bahsetmek istiyorum. Çoğumuzun televizyonlardan aşina olduğumuz RiR özelliği sayesinde iki farklı yayını aynı anda takip edebiliriz. Bu farklı yayın başka bir televizyon kanalı olabileceği gibi DVD oynatıcıdan veya benzeri bir medya oynatıcıdan gelen görüntü de olabilir. Televizyonumuzda bu özellik olmasa dahi haber bültenlerinde önemli bir gelişme yaşanan yerlerdeki muhabirlerle merkezdeki sunucunun bağlantılarında RiR örneklerini görebiliriz.

RiR in kullanıldığı diğer bir alan da video oyunlarıdır. Video oyunlarında bir göreve başlamadan önce takım arkadaşlarımızla veya patronlarımızla ileşim kurarken ekranın üst köşesinde bir video daha açılır ve böylece konuşan kişiyi görebiliriz (o da bizi görüyordur muhakkak).

Şimdi dersimize başlayabiliriz. Takip edilmesi kolay işlem basamaklarıyla sonuca ulaşabilirsiniz.

0. Bu dersi tamamladığınızda aşağıdaki videonun bir benzerini elde edebilirsiniz.


Picture in Picture with Cinelerra from Anıl Özbek on Vimeo.

1. Cinelerra'yı açın, eğer yüklü değilse bir yerlerden bulun (nerede olduğu şu anda aklımda olmasa da Pardus 2008 için paketi var).

2. File> New (Dosya> Yeni) yolunu izleyerek veya n tuşuna basarak yeni bir proje oluşturun.

3. Kullanacağınız video dosyalarının saniye başına kare ve çözünürlüğü gibi özelliklerini öğrenin.


4.Videolarınızın özelliklerine göre yeni projenin ayarlarını düzenleyin.

5. İkinci bir video izi oluşturun. Bunun için Shift+t tuşlarına basabilir veya birinci video izinin üzerine sağ tıklanarak Add track (İz ekle) seçeneği kullanılabilir.

6. Kullanacağınız videoları File> Load files... (Dosya> Dosya ekle...) yolunu kullanarak veya o tuşuna basarak çalışmaya ekleyin. İki farklı video ekleyebileceğiniz gibi bir videonun farklı bölümlerini de kullanabilirsiniz RiR efektini gerçekleştirmek için. Dosya eklerken Insertion strategy (Ekleme şekli) olarak Create new resources only (Yeni kaynak olarak ekle) seçeneğini kullanın.


7. Eklediğiniz dosyaları Resources> Media (Kaynaklar> Medya) penceresinden görebilirsiniz.


8. Resources> Media (Kaynaklar> Medya) penceresinden birinci videoyu seçerek sağ tıklayın ve View (Görüntüle) seçeneğini açın. Böylece videoları ayarlayabileceğiniz Viewer (Görüntüleme) penceresine taşımış oluyorsunuz. AltGr+[ tuşlarıyla veya menüdeki In point (Başlama noktası) düğmesiyle ve AltGr+] tuşlarıyla veya menüdeki Out point (Bitiş noktası) düğmesiyle videonunuzun istediğiniz bölümünü kullanabilirsiniz.9. Daha sonra i tuşuna veya menüdeki To clip düğmesine basarak yapmış olduğunuz seçimden bir klip oluşturuyorsunuz. İstediğiniz isimlendirmeyi yaptıktan ve açıklamalar ekledikten sonra klibi saklayabilirsiniz.


10. Oluşturduğunuz klipleri Resources> Clips (Kaynaklar> Klipler) penceresinden görebilirsiniz.


11. Hangi görüntünün üstte yer alacağına karar verin ve onu üst video katmanına taşıyın. Ana görüntüyü yani büyük olanı ise alttaki görüntü katmanına sürükleyin.


12. Eğer videolarınız olması gerektiği boyutlardaysa bu adımı geçebilirsiniz. Değilse Video Effects (Video Efektleri) bölümünden Scale (Boyutlandır) efektini kullanın.


13. Küçük görüntüyü istediğiniz yere taşıyın.


14. Videoyu File> Render (Dosya> Tara) yolunu kullanarak kaydedebilir ve çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.


15. Çalışmanızı bir medya oynatıcıyla açarak test edebilirsiniz.


Bu Cinelerra ile yapabileceğiniz en basit RiR örneğiydi. Küçük değişiklikler yaparak birçok değişik sonuç elde edebilirsiniz. Örneğin: yatay ve / veya dikey olarak hareket eden küçük görüntü, birden çok küçük görüntü, katman efektleriyle kullanma...
Yorum Gönder