8 Eylül 2008 Pazartesi

Kino ile Renk Tutma

Kino GNU/Linux'da kullanabileceğiniz gelişmiş video düzenleme programlarından biridir. Bu derste renk tutma (colour hold) yöntemiyle videodaki belirli renkleri olduğu gibi bırakırken istediğimiz renkleri ise siyah beyaza çevirmeyi öğreneceğiz.

0. Bu dersi başarıyla tamamlarsanız aşağıdaki videonun bir benzerini elde edebilirsiniz, ben bir zat, kendim kefirim.
1. Eğer sisteminizde Kino yüklü değilse dağıtımınızın paket yöneticisini kullanarak Kino'yu yükleyin. Yaygın dağıtımlardan birini kullanıyorsanız bu adımda herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı zannetmiyorum.

2. Üzerinde işlem yapmak istediğiniz video dosyasını File> Open (Dosya> Aç) yoluyla Kino'ya aktarın.3. Sağ bölümde yer alan FX (Efektler) düğmesini tıklayın. Video Filter (Video Filtreleri) bölümünden Colour Hold (Renk Tutma) filtresini seçin. Daha sonra videoda kalmasını istediğiniz rengi seçin. Rengi kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi damlalık yardımıyla videodan da seçebilirsiniz.4. Yukarıdaki ekran görüntüsünde kırmızının kalmasını istedim, örnek olması için şimdi de mavinin kalmasını istediğimde neler olacağını göstereceğim.5. Tolerance (Tolerans) ile rengin ne kadar benzerlerinin (ör: açık kırmızı, koyu kırmızı, turuncu, kahverengi...) kalacağını ayarlayabilirsiniz.

6. Eğer efektle istediğiniz sonucu elde ettiyseniz Render (Tarama) düğmesine basarak efekti videoya uygulayın. Eğer farklı efektler de kullanmak isterseniz onları da ekleyebilirsiniz. Örneğin ben videonun sesini kapattım ve videoyu yatay eksende döndürdüm.

7. Tamamdır dediğinizde birçok format arasından birini tercih ederek videonuzu saklayabilirsiniz.
Yorum Gönder