28 Eylül 2012 Cuma

Çeliğin Gözyaşları

Yo, hayır Arçelik'in Çelik'inden bahsetmiyorum. Öyle olsaydı kesme işareti kullanırdım biliyorsunuz. Hem kendisinin neşesi yerinde, halaylar, düğünler filan.

Kısa ve geç de olsa Blender Vakfı'nın dördüncü ve şimdilik son özgür filmi Tears of Steel'dan bahsedeceğim. Bahsedeceğim diye de kandırıyorum aklımca, bağlantısını verip kaçacağım. Film internet üzerinden indirmek ve izlemek için hazır durumda. Gerekli indirme bağlantılarını proje günlüğündeki şu yazıdan bulabilirsiniz. Filmi isterseniz YouTube üzerinden de izleyebilirsiniz:

Çeşitli diller için olan altyazıları da şuradan indirebilirsiniz. YouTube videosundan Google2SRT aracılığıyla elde edilmiş, daha doğrusu çıkartılmış. İçlerinde Türkçe için bir altyazı olmayınca ve internette de buna yönelik herhangi bir iz olmayınca ben çevireyim dedim. Filmi Türkçe altyazı ile izlemek isterseniz bunun için gerekli dosyayı şuradan indirebilirsiniz.

Altyazıdaki sorunları lütfen bildirmekten çekinmeyin. Bunda ciddi değilim sanılıyor sanırım. Çünkü neredeyse hiç geri bildirim almıyorum çeviri konusunda. O kadar da mükemmel olmadığımı bildiğimden kimsenin uğraşmak için zahmet etmediğini çıkarıyorum. Örneğin vivacissimo'yu olduğu gibi bıraktım. Çevirseydim tempo demeyi düşünüyordum. Ayrıca Could'a gone worse'un çevirisinden de tam emin olamadım.

Filmin incelemesini de benden daha çok hakkını vereceklere bırakarak burada yazıya son veriyorum. Umarım inceleyecek birileri çıkar. Ülkemizde ne yazık ki çok az bahsi geçmiş filmin şimdiye kadar.
Yorum Gönder